Nowy Ład. Wzrost podatków dla przedsiębiorców o 46%. Jak ich uniknąć? Odpowiadamy.

Podatki podwyżka

Nowy Ład oznacza wzrost podatków dla przedsiębiorców nawet o 46%. Wszystko z powodu zmian w składce zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od dochodu.

Składka zdrowotna – stan obecny

Rząd zapowiada kolejne podwyżki podatków. Tym razem nie w sposób bezpośredni, a poprzez składkę zdrowotną. Obecnie wynosi ona 9% podstawy wymiaru i dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą ma charakter ryczałtowy – czyli jest niezależna od osiąganego dochodu. Co istotne 7,75% podstawy wymiaru (czyli większą część z płaconej składki) odliczyć można od podatku dochodowego, co powoduje, że jest ona niemalże neutralna dla przedsiębiorcy. Przykładowo, przedsiębiorca odprowadzający obecnie składkę na poziomie minimalnym tj. 381,81 zł, może odliczyć od podatku 328,78 zł. Zatem większą część z zapłaconej składki zdrowotnej zaliczy na poczet podatku dochodowego.

Nowy Ład – składka zdrowotna uzależniona od dochodu

Rząd zapowiedział jednak, że ulegnie to zmianie. Po pierwsze składka nie będzie już miała charakteru ryczałtowego i uzależniona zostanie od dochodu. Po drugie nie będzie można odliczać jej od dochodu.

Jeśli przedstawione zmiany wejdą w życie, dla niektórych przedsiębiorców może to oznaczać blisko 46% wzrost obciążeń podatkowych. Przykładowo przy rozliczeniu podatku progresywnego w ramach I progu podatkowego, oprócz 17% podatku PIT wystąpi 9% składka zdrowotna zależna od tego dochodu! Ponadto nie będzie jej można odliczyć od podatku, tak jak ma to miejsce obecnie. W konsekwencji doprowadzi to do sytuacji, w której obciążenie podatkowe (bo w zasadzie składka na ubezpieczenie zdrowotne w takim charakterze przypomina już bardziej podatek) dla takiego przedsiębiorcy wzrośnie niemalże o 46%, z 17% do 26%. W przypadku podatku liniowego wzrost ten wyniesie blisko 41%.

Jeżeli składka zdrowotna zostanie uzależniona od dochodu, to w przypadku braku jego osiągnięcia nie powinna ona wystąpić. Zmiany te mają jednak uwzględnić również taką sytuację i narzucić składkę w wysokości minimalnej. Przewiduje się również, że znaczna część działalności gospodarczych (szczególnie tych wysokomarżowych) zrezygnuje z opodatkowania liniowego i przejdzie na podatek ryczałtowy.

Nowy Ład. Wzrost podatków dla przedsiębiorców o 46%. Jak ich uniknąć?

Co istotne, zmiana ta dotknie również pracowników – obecnie odliczają oni składkę zdrowotną (7,75%) od podatku, co po zmianie nie będzie już możliwe. W konsekwencji otrzymają oni niższe wynagrodzenie netto, bowiem większość umów z pracodawcami zawiera uwzględnia kwoty brutto wynagrodzenia.

W projekcie zmian przewiduje się różnego rodzaju ulgi i zwiększenie kwoty wolnej od podatku, które mogą zniwelować część niekorzystnych obciążeń z tych zmian, i które z pewnością skomplikują sposób wyliczania samego podatku.

Jak uciec przed większą składką zdrowotną ?

Spółka z o.o. ale przyda się drugi właściciel

kobieta zastanawiająca się nad Nowy Ład. wzrost podatków dla przedsiębiorców o 46%.
Sp. z o.o. jako sposób na niepłacenie składki zdrowotnej

–Nowa spółka, a także ta, która ma do 2 mln euro rocznych przychodów, zapłaci tylko 9 proc. CIT . Jeśli wypłaci dywidendę, a oczywiście nie musi, wspólnicy odprowadzą 19-proc. PIT. Jest liczony od podstawy po opodatkowaniu CIT, łączne obciążenie wynosi więc 26,29 proc. W jednoosobowej spółce z o.o. trzeba odprowadzić składkę zdrowotną. Nie ma takiego obowiązku, jeśli wspólników jest więcej. Nie muszą oni płacić 4 proc. daniny solidarnościowej, która obciąża dochody powyżej 1 mln zł z biznesu rozliczanego PIT.

-Spółka z o.o. będzie korzystniejsza niż podatek liniowy. Tym, którzy są na skali, będzie się opłacać od 160 tys. zł dochodu rocznie. Jeśli spółka z o.o. powstanie w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, to w pierwszych dwóch latach nie może płacić 9 proc. CIT. Dlatego lepiej zlikwidować firmę rozliczaną PIT i założyć nową spółkę z o.o. – Nie powinno to być problemem w działalnościach usługowych, gdzie nie trzeba przenosić majątku przedsiębiorstwa.

W spółce z o.o. jest jeszcze jedna zachęta: prezes lub członek zarządu działający na podstawie powołania. Nie płaci składek, dochód do 30 tys. zł będzie bez podatku, od 90 tys. zł zapłaci tylko 17 proc. PIT. W ten sposób właściciele spółki, np. mąż i żona czy ojciec i syn, mogą mieć bardzo korzystnie rozliczane wynagrodzenie .

Przejść ze skali albo liniówki na ryczałt.

 

biuro rachunkowe Świat bez vat radzi jak uniknąć wzrostu podatków dla przedsiębiorców o 46%.
Podatek ryczałtowy może być opłacalny jak nigdy.

 Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że wraz ze wdrożeniem Polskiego Ładu obniżone zostaną stawki podatku ryczałtowego o 3 pp. dla pracowników służby zdrowia oraz przedstawicieli branży IT. Po zmianach stawka dla pierwszych wyniesie 14 proc., dla drugich – 12 proc.

Prawdziwą rewolucję premier wyjawił bardzo nieśmiało, między słowami. Wspomniał bowiem, że osobom rozliczającym się ryczałtowo będzie przysługiwała „płaska” (jak sam to określił) składka zdrowotna.

„Płaska” składka zdrowotna dla ryczałtowców

Premier na środowej konferencji ogłosił jednolitą składkę zdrowotną dla ryczałtowców. – Jeśli to połączycie z tak naprawdę „płaską” stawką składki zdrowotnej na poziomie 9 proc. dzisiejszą składką w proporcji do średniego wynagrodzenia w gospodarce – wspomniał Mateusz Morawiecki, którego cytuje „Gazeta Wyborcza”.

Oznacza to, że przychód (i dochód) w przypadku ryczałtowców będą nieistotne. Zapłacą oni bowiem taką samą stawkę składki zdrowotnej, która ma być wyliczona od średniej pensji, a tę wskazuje corocznie GUS.

– Składka naliczana od średniego wynagrodzenia z punktu widzenia podatnika na pewno jest korzystniejsza niż płacenie 9 proc. od przychodu. W przypadku podatku ryczałtowego taka wysokość składki to już w zasadzie dodatkowy podatek .

– Zatem im ktoś będzie miał większe dochody na skali albo liniówce i w konsekwencji zapłaci wyższą składkę zdrowotną, tym ryczałt będzie mu się bardziej opłacał. Obecnie mogą go płacić przedsiębiorcy mający do 2 mln euro przychodów rocznie (wcześniej było to 250 tys. euro). Od 1 stycznia 2021 r. otwarto go też dla wielu zawodów, np. radców prawnych. I nie wydaje się, żeby Ministerstwo Finansów chciało zaostrzać zasady opodatkowania ryczałtem, skoro kilka miesięcy temu mocno je złagodziło.

– Polski Ład może też spowodować, że wielu przedsiębiorców przejdzie na kartę, na której podatek i składkę zdrowotną płaci się w stałej kwocie .

Przedsiębiorco! Nie wiesz, jaka forma działalności będzie dla Ciebie korzystniejsza? Masz wątpliwości w sprawie nowych przepisów? Napisz do nas. Pomożemy!

Pomoc przy wyborze formy opodatkowania oraz jak uniknąć w  Nowym Ładzie wzrostu podatków dla przedsiębiorców o 46%.
Pomoc przy wyborze formy opodatkowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.